Ájurvédské terapie

Ájurvéda je věda o životě. Ayur znamená život a Veda je v překladu věda. Ájurvédské terapie využívají ozdravné síly přírody, pomáhá nám k lepšímu zdravému životu. Dnes ájurvéda konkuruje i nejnáročnějším lékařským vědám, nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků s kladným vlivem na životní styl. Proto se velmi rychle stává velmi populární v oblasti holistického zdravotního ošetření, nabízí účinná řešení např. v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává.

Ájurvéda a její léčebné aspekty

Zabraňuje onemocnění

Omlazující programy (Rejuvenation programy) jsou kombinací léčivých masáží, bylinných terapií - masáže, zábaly, koupele pozitivně ovlivňují lymfatický a imunitní systém.
Jeden z nejúčinnějších programů v této kategorii je Panchakarma - zaměřena na celkou očistu těla, vnitřních orgánů, krve i lymfy, pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a zlepšuje celkový zdra-votní stav. Panchakarma zahrnuje vnitřní očistu střev, žaludku, nosu a dutin, bylinné parní koupe-le, masáže a využívá i ájurvédských bylinných doplňků stravy.

Léčebný askpekt

Ájurvéda svými postupy léčení se snaží o úplné odstranění onemocnění, ne pouze odstranění bolestivých stavů a projevů nemoci, ale hledá jeho příčinu a harmonizuje všechny tělesné systémy. “přivádí tělo zpět do dokonalé rovnováhy zdraví”. Téměř všechny známé nemoci ájurvéda léčí, včetně poúrazových stavů a ochrnutí, spondylitidy, artritidy, revmatismu, výhřezu plotének, úzkosti, deprese, nervová onemocnění, diabetes, hypertenzi, srdeční poruchy, záněty, migrény, nespavost i neplodnost. Ve většině případů vidíme zlepšení téměř o 80%. Pokud se začne s ájurvédskými terapiemi v ranné fázi nemoci, pak je úspěch téměř 100%.
100% úspěšnost je i u civilizačních onemocnění jako je obezita a stres.

Základní ájurvédské terapie

Před aplikací těchto léčebných ájurvédských terapií vždy doporučujeme konzultaci s ájurvédským lékařem, který vám nejen doporučí vhodnou terapii z hlediska dominantních dóš, ale i vhodné oleje, kterými se následná terapie provádí.

Abhyanga

Olejová masáž přinášející relaxaci těla i mysli. Pomocí speciálních teplých bylinných ajurvédských olejů dochází k uvolnění a harmonizaci celého těla. Abhyanga je základní ajurvédskou procedurou, která stimuluje krevní oběh, uvolňuje vnitřní napětí, nervový systém, svaly i klouby. Pomáhá toku prány (vitální energie v těle) a lymfy, což navozuje vnitřní balanc a dlouhověkost.

Pada Abhyanga

Olejová ajurvédská terapie dolních končetin se zaměřením na reflexní masáž chodidel. Tento druh masáže bývá nazýván "zónovou terapií", stimuluje reflexní body na chodidlech, uvolňuje zakončení orgánových drah a stimuluje činnost vnitřních orgánů.

Kati Abhyanga

Olejová masáž zad a šíje. Využívá se speciální směsi ajurvédských olejů, které prohřívají ztuhlé a unavené svaly, tlumí bolest a odstraňují napětí. Relaxační a revitalizační masáž přinášející pocit uvolnění a úlevy.

Shirodhara

Speciální ajurvédská terapie zaměřená na masáž oblasti mezi obočím (6. čakra), uvolňuje a povzbuzuje smysly a mysl. Navozuje celkový pocit vnitřní harmonie, vyrovnanosti, duševní jasnosti a porozumění. Shirodhara v doslovném překladu znamená jemný tok oleje na hlavu. Je to velmi příjemná masážní technika přinášející jedinečné prožitky. Součástí této procedury je i masáž hlavy.

Thakradhara

Stejně jako Shirodhara i tato masáž je zaměřena na oblast mezi obočím (6.čakra). Při této terapii se využívá chladivých vlastností mléka. Součástí této procedury je také masáž hlavy, kdy mléko pomáhá bojovat proti problémům pokožky hlavy, jako jsou lupy a vypadávání vlasů. Tato terapie se intenzivně využívá při léčbě nespavosti.

Choorna Swedana

Celotělová olejová masáž s využitím speciálního oleje podle individuální ájurvédské diagnostiky dóš. Během masáže je tělo zahříváno přikládáním bylinných obkladů a zábalů. Dochází ke stimulaci krevního oběhu, toku lymfatického systému, podpoře vylučování toxinů z těla, uvolňuje ztuhlost a bolest svalů a pomáhá při Artritidě.

Uzhichil

Terapie, která využívá tlaku na speciální, životně důležité body - Marma body, kdy dochází ke stimulaci toku životní energie v těchto bodech i v orgánových drahách. Masér provádí tlak prsty, palcem nebo dlaní. Tato masáž je vhodná, pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a přepracovaní. Pomáhá zmírnit únavu a jemným způsobem protahuje celé tělo.

Ayurveda Head Massage

Tradiční masáž hlavy, šíje a ramen se provádí v poloze na břiše, aby došlo k intenzivnímu uvolnění napětí a tenze. Tato velmi stará terapie uvolňuje svalové napětí, zlepšuje kloubní pohyblivost, stimuluje krevní oběh a pomáhá odstraňovat toxické látky z těla.

Kati – Vasti

Terapie, která je zaměřena k odstranění bolesti v dolní části zad. Využívá se speciální pasty vytvořené z mouky, která se umisťuje ve tvaru kruhu na bolestivá místa a poté se plní teplým olejem, který prohřívá svaly a uvolňuje tenzi. Kati Vasti je velmi starou terapií, která zlepšuje pružnost páteře, odstraňuje křeče, bolesti a spasmy. Je vhodným ošetřením při Spondylóze.